Koľko dôvodov si nájdeš, aby si psie hovienko nemusel zdvihnúť?

Psie exkrementy, večná téma. Otázka cti alebo sociálny tlak? Čo jedného človeka prinúti sa zohnúť a druhého zas potrebu svojho psa preskočiť?

Koľko dôvodov si nájdeš, aby si psie hovienko nemusel zdvihnúť?
6558
1
Reklama

Koľko dôvodov si nájdeš, aby si psie hovienko nemusel zdvihnúť?

 

Žijem v satelitnom meste, kde je pes súčasťou každej záhrady. Schválne píšem záhrady, nie rodiny. Akýsi syndróm dediny pochádzajúci z dávnej minulosti. Veď pes k domu patrí. A tak každý deň absolvujem niekoľkokrát prechádzku ulicami, ktoré patria týmto psom. A ich výkalom. Nie, v satelitných mestách sa tráva či iná zeleň nenosí, nie je to moderné a moderní ľudia nemajú čas sa starať o nemodernú trávu.

 

Postav dom, zasaď strom, kúp lacného psa

A tak psy, ktorí majú o trochu viac šťastia ako ostatní, chodia na prechádzky na štrkové polia, ktoré lemujú nové výstavby. Na tom by možno stále nebolo nič zaujímavé, keby... keby tieto miesta neboli v tak nových a čistých uliciach, plné psích výkalov. Veľmi veľa výkalov. Špinavý chaos plný baktérií, chorôb a smradu.

 

Ale z nejakého dôvodu ide pre väčšinu majiteľov psov o úplne bežnú rutinu – vyvenčiť psa na pozemku, ktorý mu nepatrí a spokojne odkráčať najkratšou cestou domov. So zábudkom na jeden krok – zdvihnúť to, čo tam jeho pes nechal.

 

Otázka cti

Vedci si dali tú námahu a študovali tento zvláštny fenomén. Sledovali ľudí, ktorí po svojich psoch zbierali ich odpad, ale aj ľudí, ktorí to nerobili. Štúdia bola reálne publikovaná v časopise Journal of Applied Psychology. Zistilo sa, že takmer viac ako 60% majiteľov po svojich psoch zdvíhalo ich výkaly. Rovnako tiež však vedci zistili, že takmer všetci tí, ktorí tak nerobia, o tom pred verejnosťou verejne klamú.

 

 

Sociálny tlak

Iná štúdia bola zameraná na sledovanie správania ľudí, ktorí venčili svojich psoch v parku, pričom pozorovaní boli aj zberači, aj tí ostatní. Analýzu obohatili o dotazník, aby zistili, aké rôzne povahové črty sprevádzajú skupinu psičkárov. Vedcom z úst vypadli zaujímavé myšlienky, ktoré hovoria o psychologických pochodoch ľudí, ktorí si myslia, že potrebu svojho psa môžu jednoducho prekročiť.

 

Opísali týchto 5 skupín majiteľov psov:

  • Som hrdý, že som to zdvihol – šťastný, že mohol túto činnosť vykonať na akomkoľvek mieste a nesúci ho po celý čas, hoci sa v blízkosti nenachádza žiadny smetný kôš.

  • Je to správna vec, ktorú treba urobiť – zdvihne odpad na verejnom mieste, ale pokúsi sa ho, hľadajúc smetiak, čo najrýchlejšie zbaviť.

  • Urobil som všetko, čo je v mojich silách – ak nie je k dispozícií žiadny kôš, potrebu svojho psa nechá jednoducho ležať na zemi.

  • Iba vtedy, keď musím – odpad zdvihne len za prítomnosti iných ľudí, pravdepodobne sa toho zbaví v okamihu, keď sa už nikto nepozerá.

  • Nemusím to spraviť – nezdvihne to v žiadnej situácií, ani vtedy keď sa mu niekto snaží prehovoriť do duše.

 

Takže sociálny tlak z veľkej časti naozaj môže za to, ako sa človek v danej situácií zachová. Nikto nechce byť vnímaný ako ten, ktorý si po sebe nevie upratať. Tlak z toho, čo si ľudia môžu myslieť prináša tony našich spoločenských interakcií. Ľudia sú neuveriteľne spoločenské bytosti a vo veľkej miere sa správame tak, ako sa od nás očakáva. Akési spoločenské normy hovoria, že zdvíhanie psích výkalov je naša povinnosť. Hlavne vtedy, keď sa niekto iný pozerá...

 

Normatívne správanie

Väčšina z nás dodržiava sociálne normy, pretože sa obávame trestu. Napríklad zbierame po svojich psoch, pretože sa bojíme odsúdenia spoločnosťou, alebo finančnej pokuty. Keď sa však odstráni hrozba trestu, ľudia majú tendenciu ignorovať sociálne normy. „Čistá a poriadková línia sa náhle rozpadá.“ To dáva zmysel aj v realite, pretože viac opustených psích výkalov sa nachádza na miestach, kde je znížený pohyb ľudí.

 

Takže nedostatočný sociálny tlak je určite dobrá výhovorka. Ale stále tu zostáva skupina ľudí, ktorých nejaký sociálny tlak nezaujíma a ani zaujímať nikdy nebude.

 

Bizarné presvedčenie

Existuje aj ďalšia skupina ľudí. A to taká, ktorá si myslí, že psí výkal je predsa vec prírody, a preto sa zdvíhať nemusí. Ok, to znie ako ďalšia skvelá výhovorka. Dokonca sú ľudia, ktorí si myslia, že ide o skvelé hnojivo, a tým, že ho nechajú ležať v tráve, jej vlastne pomáhajú. Skutočnosť je taká, že odpad po psoch je silne toxický. Výkaly obsahujú parazity, ktoré môžu napadnúť aj človeka, môžu sa dostať do vodného systému a spôsobiť tak rozsiahlu kontamináciu.

 

Nech máš akúkoľvek výhovorku, pravdou je, že psie hovienko musí byť za každých okolností pozbierané a odhodené do koša. Milovať našich psov zahŕňa aj trochu tejto špinavej práce, ale práve to je to, čo je našou nezištnou povinnosťou. Ten krátky okamih nepohodlia sa dá ľahko zvládnuť, len na pár sekúnd prestať dýchať, zohnúť sa a zdvihnúť čo treba.

 

Spoločnosť ti poďakuje.

 

 

Zdroj: www.cuteness.com

 

Bruno ti odporúča:

Čo sa ti snaží povedať hovienko tvojho psa?

Psie exkrementy môžu spôsobiť katastrofu!

Kastrace - Má kastrace psa nějaké výhody?

Tieto parazity môžu poriadne potrápiť zdravie tvojho psa. Ako sa pred nimi brániť?

 

Nezabudni sa zaregistrovať medzi nás, milovníkov, majiteľov, priateľov a obdivovateľov psov. Tvoja registrácia ti môže priniesť veľa výhod. Nielen že budeš vždy v obraze a informovaný čo sa deje v psom svete, prečítaš si v našom blogu veľa poučných článkov, ktoré ti pomôžu viac porozumieť svojmu psovi, navyše získaš aktuálne novinky z nášho EKO e-shopu Brunov obchodík. Stačí sa len ZAREGISTROVAŤ TU!

Karolína Dobiašová
Karolína Dobiašová
Približne v 12tich rokoch som sa na prvý pohľad zaľúbila do toho najškaredšieho a chovaním asi najhoršieho psa aký v nitrianskom útulku kedy bol. Hoci som vtedy o výchove psov nič nevedela, náš vzťah, ktorý trval dennodenne celé štyri roky spravil z Laryho „Pána Psa“. Od toho času viem, že fráza „Nedá sa“ u mňa neexistuje. Som nepoučiteľný, celoživotný rojko s ruksakom na chrbte a večne hlavou v oblakoch.
Reklama
GabiDast
pred 7 rokmi
Úžasný článok plný pravdy. Len tak ďalej :)
Blog Fórum