Psy sa boja, lebo sa my bojíme
To čo mnohí z nás už dávno vedia, je teraz podporené aj výskumom. Psy sa boja, lebo cítia náš strach. Ako ho vnímajú a prečo to tak je?
Psy sa boja, lebo sa my bojíme
V mnohých článkoch sa už písalo ako je psí nos úžasný a dokonalý orgán. Citlivý na širokú škálu pachov sa nachádza vždy tam, kde sa niečo deje, často aj na miestach, pri ktorých sa červenáme v tvári. Avšak nedovoliť psom aby čuchali je ako zakázať človeku aby sa pozeral. Psí nos pomáha svojmu majiteľovi získavať informácie z každej situácie, aj z tej, ktorá sa nám môže často zdať nechutná.
Obyčajní ľudia, majitelia psov, často vravia: „Psy cítia naše nálady, obzvlášť strach, a potom sa aj oni sami boja.“ Nemajú to vedecky podložené, neštudovali správanie zvierat, ale napriek tomu vedia povedať, čo psy cítia.
Je fajn ak sú naše intuície podporené aj výskumom a nová štúdia, ktorú vypracoval Biagio D'Aniello so svojimi kolegami v časopise Animal Cognition potvrdzuje to, čo mnohí už dávno „vedia“. A to, že psy cítia ľudský strach pomocou chemosignálov, následne čoho sa začnú báť tiež.
Dr. D'Aniello a jeho tím študovali zlatých retrieverov a labradorov. Zaujímali sa o to, či rozpoznajú ľudské pachy produkované v podpazuší šťastných a ustráchaných ľudí. Počas experimentu sa každý pes voľne pohyboval v miestnosti, kde sa nachádzal jeho majiteľ, cudzí človek a dávkovač s ľudskou vôňou. Tri produkované zápachy predstavovali šťastie, strach a kontrolnú vzorku, v ktorej nebol žiadny pot. Výskumníci sledovali interakciu psov s ich majiteľom, cudzincom a dávkovačom potu a popri tom monitorovali ich srdcovú frekvenciu.
Hoci sa v miestnosti nachádzal aj pach strachu, psy vďaka „šťastnému pachu“ boli pokojnejšie a ich strach sa prejavoval v slabších a kratších frekvenciách, ako keď bol do miestnosti vylučovaný iba zápach strachu. Zaznamenaná tepová frekvencia v kontrolných a šťastných podmienkach bola značne nižšia ako v prítomnosti strachu. Tieto zistenia naznačujú, že medzidruhovú emocionálnu komunikáciu uľahčujú spomínané chemosignály.
Zhrnutie práce hovorí o tom, že psy vystavené vôni strachu vykazujú viac známok stresu ako psy vystavené šťastnej alebo neutrálnej vôni. Zároveň je ich srdcová frekvencia vyššia, od svojho majiteľa sa snažia získať pocit istoty a vyhýbajú sa sociálnemu kontaktu s cudzím človekom.
Nechaj psa čuchať a dovoliť mu tak sa dostať do jeho životne dôležitých spojení s celým svetom.
Je dobré vedieť, že to čo mnohí „vedia“, je aj podporené systematickým výskumom. V súvislosti s týmto výskumom treba dodať dôležitú vec. Používanie šampónov, mydiel či dezodorantov maskuje to, čo psi dokážu vycítiť svojím nosom, maskujú sa naše pocity.
Necítiť je pre psy veľmi skľučujúce. Preto nechajme psy čuchať vždy, keď sme s nimi na prechádzke, či už sú na vôdzke, alebo na voľno, či sa zdravia so psím kamošom alebo novým susedom. Lebo len tak majú presný obraz o tom, čo sa deje v ich okolí. Neumožnenie tohto zmyslu ich zbavuje dôležitých informácií, bez ktorého sa len veľmi ťažko orientujú vo svojom prostredí.
Zdroj: https://thebark.com
Bruno ti odporúča:
Prečo niektorí ľudia psov milujú a iní nenávidia?
Psy ignorujú zbytočné pokyny rýchlejšie ako ľudia
Psy pomáhajú deťom znižovať hladinu stresu
Odborníci varujú pred elektronickými obojkami: Psom neprospievajú
Nezabudni sa zaregistrovať medzi nás, milovníkov, majiteľov, priateľov a obdivovateľov psov. Tvoja registrácia ti môže priniesť veľa výhod. Nielen že budeš vždy v obraze a informovaný čo sa deje v psom svete, prečítaš si v našom blogu veľa poučných článkov, ktoré ti pomôžu viac porozumieť svojmu psovi a navyše sa môžeš zapojiť do našich súťaží. Stačí sa len ZAREGISTROVAŤ TU!