Čau čau (Chow Chow)
Čau čau spája urodzenosť leva, dôvtip pandy, roztomilosť plyšového macka, nezávislosť mačky a lojalitu a oddanosť psa. Prečítaj si viac o tomto zaujímavom psom plemene.
![Čau čau (Chow Chow)](https://pesbruno.fra1.digitaloceanspaces.com/16528a7c-3041-4cb8-ba20-7610e698bad5/conversions/pesbrunosk-cau-cau-title.jpg)
Čau čau (Chow Chow)
Čau čau je jedno z najstarších psích plemien a že je to naozaj pravda, dokázali aj genetické testy. Toto staroveké plemeno pravdepodobne pochádza z Mongolska a severnej Číny. 206 rokov pr. n. l. sa čau čau zobrazuje na keramike a obrazoch z dynastie Han. Okrem poľovníctva boli psy využívané na ochranu majetku svojich pánov. Ich mäso bolo považované za delikatesu.
Podľa čínskej legendy, čau čau k svojmu modrému jazyku prišiel oblizovaním oblohy vo chvíli, keď sa maľovala.
V Číne malo toto plemeno niekoľko ďalších mien - čierny jazyk, medvedí či vlčí pes. Vlastníci dnešných chovných psov tvrdia, že čau čau sa za posledných 200 rokov zmenil len veľmi málo. Jeho pôvodné črty boli i napriek šľachteniu zachované. Na popularite narástol za vlády kráľovnej Viktórie, ktorá sa o toto plemeno veľmi zaujímala. Medzi známych milovníkov tohto psa patril neskôr aj Sigmund Freud.
Som nezávislý a odmeraný!
Povaha tohto plemena sa niekedy porovnáva s povahou mačiek. Je totižto nezávislý, dôstojný, inteligentný, vždy sústredený, ale zároveň tvrdohlavý. Čau čau pod správnym dohľadom nikdy nie je agresívny alebo naopak plachý. Väčšinou myslí na seba, preto zbytočne nevyvoláva problémy. O hru sa zaujíma iba pri svojich ľuďoch, k návštevám alebo cudzincom sa moc nemá.
Na to, aby bol čau čau v dospelosti vyrovnaným psom, vyžaduje v období šteňaťa rozsiahlu socializáciu. Tá musí byť nasmerovaná hlavne na stále nových ľudí, psov a situácie. Čo sa týka detí, najlepšie si rozumie s tými staršími, ktoré už chápu pravidlá hry a svojím správaním ho zbytočne nezaťažujú počas oddychu.
Pokiaľ ide o tréning, úplne si vystačíš s verbálnou korekciou. Žiadny pes by nemal byť počas tréningu fyzicky trestaný, avšak u tohto plemena je to naozaj kontraproduktívne. Je to hrdý a nezávislý pes, ktorý na takého maniere ľudí nereaguje. Ak si získaš jeho rešpekt, tréning bude pomerne jednoduchý.
Jeho rovné zadné nohy mu dodávajú tuhú, trhanú chôdzu, preto nie je vhodný pre bežcov. Avšak čau čau je na druhej strane vytrvalý, preto je správnym spoločníkom na dlhé prechádzky. Je dobrý k stopovaniu a k prenasledovaniu zvery.
Aby sa zachovala jeho srsť zdravá, musí byť česaný dva až trikrát do týždňa.
Z chorôb, ktoré sa u neho vyskytujú, môžeme spomenúť entropión a dyspláziu bedrového kĺbu. Entropión spôsobuje, že sa mu očné viečka stáčajú smerom dnu. Oko je podráždené a po určitej dobe môže viesť k vážnemu poškodeniu oka. Tento stav možno spozorovať cez tras oka. Dysplázia bedrového kĺbu je dedičná, avšak môže byť ovplyvnená aj environmentálnymi faktormi. Medzi ne patrí napríklad rýchly rast (z vysokokalorickej stravy) alebo zranenie spôsobené výskokom či pádom na hladkú podlahu.
Bruno ti odporúča:
Ak už máš doma tohto zaujímavého psa, pochváľ sa jeho fotkou v rozšírenom profile! Zaregistruj sa medzi milovníkov psov a buď vždy informovaný. Tvoja registrácia ti môže priniesť veľa výhod. Nielen že budeš vždy v obraze a informovaný čo sa deje v psom svete, prečítaš si v našom blogu veľa poučných článkov, ktoré ti pomôžu viac porozumieť svojmu psovi a navyše sa môžeš zapojiť do našich súťaží. Stačí sa len ZAREGISTROVAŤ TU!
![Karolína Dobiašová](/_nuxt/img/avatar_man.6a3993f.jpg)