Pes liečiteľ - Canisterapia

Počul si už o tom, že pes dokáže liečiť? Nie? V tomto článku sa venujeme canisterapii. Aký je jej zmysel a ako prebieha sa dozvieš v našom článku.

Pes liečiteľ - Canisterapia
Zdroj foto:
15279
1
Reklama

Pes liečiteľ - Canisterapia

 

Nie je nič krajšie, keď za oknom padá sneh, v rukách držíš šálku teplého čaju a len sedíš, oddychuješ, nič nerobíš, nič už nemusíš... idylku dolaďuje ešte tvoj štvornohý kamarát, ktorý ti hreje nohy. 

Nemusia nás vedci presviedčať o tom, že pes má upokojujúceliečivé účinky, my psíčkari, to už dávno vieme. wink

Zbožňujeme ich hladkať a ich pokoj je priam nákazlivý. 

Počul si o psoch, ktorí majú certifikát a dokážu liečiť? Psík, ktorý zloží úspešne skúšky a ďalej sa využíva v praxi sa nazýva – canisterapeut. 

Sú psy, ktorí sa priam narodili preto, aby robili ľuďom radosť. Ich láska k ľuďom je nekonečná a keď práve túto vlastnosť podchytia tí praví tréneri, môže sa zo psíka ľahko stať taký malý, veľký liečiteľ. 

 

Čo robí canisterapeut? 

Poznáme viac druhov canisterapie a preto úloha psa, sa nedá jasne popísať jedinou vetou. Primárne psík samozrejme nelieči chorých pacientov, no môže byť veľkou pomôckou pri terapii a svojou prítomnosťou dokáže navodiť príjemnú atmosféru

Jednoducho by sa dalo povedať, že lieky liečia choré telo a pes lieči hlavu, myšlienky a dušu. smiley

Canisterapia nemá jasne určené hranice. Zmysel celej canisterapie spočíva v tom, že pes sa podieľa či už aktívne alebo menej aktívne na terapii a samotný pacient sa cíti dobre v prítomnosti psa.

Nemá zmysel robiť canisterapiu pri ľuďoch, ktorí psy nemajú v láske. Pri tejto forme liečenia je potrebné netlačiť pacienta do spolupráce, ak mu to nie je po vôli. A práve od toho je potrebný psovod. Ten musí vedieť určiť, pre koho je canisterapia vhodná. Musí vedieť komunikovať s klientami a musí vedieť správne nasmerovať svojho psa. On je tu, ten sprostredkovateľ, ktorý dozerá na to, aby sa pacient ale aj pes cítili dobre

Pre lepšiu predstavu, pes - canisterapeut navštevuje domy sociálnych služieb, domovy dôchodcov, materské i ostatné školy, nemocnice a podobné zariadenia. Pes navštevuje samotné izby pacientov, nechá sa nimi hladkať, nechá sa od nich kŕmiť (pacienti s pohybovými problémami si aj takýmto spôsobom dokážu trénovať svaly na prstoch, na rukách, samozrejme na to stále dozerá zdravotnícky personál), za pomoci psovodov môžu pacienti dávať psom povely, za súhlasu môžu byť psy vyložené na posteľ pacienta. 

Môže sa zdať, že takáto „hladkacia“ forma canisterapie, nie je nič zložité, avšak opak je pravdou. Psy sa síce tešia z ľudí, ale tiež majú svoje baterky. Venovať sa ľuďom, zachovať kľud, byť poslušným - berú to všetko zodpovedne, je to ich práca a to tiež vyčerpáva.  

 

 

 

 

 

Existujú terapie, pri ktorých sa využíva takzvané polohovanie psíka. Od psíka sa vyžaduje poloha, do ktorej ho psovod uloží a je potrebné aby v takejto polohe vydržal. Ďalej sa pracuje s pacientami, ktorí si môžu na psíka ľahnúť, objímať ho, hladkať ho,... Celá terapia je postavená na ich potrebáchmožnostiach. Výhoda využitia psíka spočíva aj v tom, že pacienti nevnímajú cvičenie ako nutné zlo. 

Pre zhrnutie, cieľom canisterapie, je prinášať radosť a pokoj, zlepšiť náladu, prejaviť náklonnosť, odvrátiť pozornosť od samotného (niekedy možno aj bolestivého) cvičenia, spestriť cvičenie, spestriť program v rôznych zariadeniach,... 

Ak ťa canisterapia zaujala, chcel by si vedieť viac o vhodnosti psa, o skúškach (ako a kde to prebieha), daj vedieť v komentároch a potešíme ďalším článkom. smiley

 

Bruno ti odporúča:

Agility

Áno aj ty sa môžeš venovať OBEDIENCE!

Zahraj sa so svojim psom na schovávačku

2 jednoduché spôsoby ako naučiť psa aport

Je praťahovanie sa so psom o hračku nebezpečné?

 

 

 

 

Zaujala ťa canisterapia a chceš o nej vedieť viac?

V Brunovo obchodíku nájdeš knihu o canisterapii tu:

 

 

 

 

 

Nezabudni sa zaregistrovať medzi nás, milovníkov, majiteľov, priateľov a obdivovateľov psov. Tvoja registrácia ti môže priniesť veľa výhod. Nielenže budeš vždy v obraze a informovaný čo sa deje v psom svete, prečítaš si v našom blogu veľa poučných článkov, ktoré ti pomôžu viac porozumieť svojmu psovi a navyše sa môžeš zapojiť do našich súťaží. Stačí sa len ZAREGISTROVAŤ TU!

Podpor tento článok zdieľaním pre svojich priateľov:

Mirka Čižmáriková
Mirka Čižmáriková
Moja láska ku psom ma doviedla až k úspešnému vyštudovaniu odboru kynológia na UVM v Košiciach. Rada pomáham s výcvikom a s výchovou, majiteľom a ich psíkom. Mojim obľúbeným plemenom je kríženec a preto vlastním doma hneď dva kusy. Najlepšie sa cítim na lúke, kde môžem s úsmevom pozorovať naháňajúcich sa, šialených psov. :)
Reklama
mmajlath
pred 9 rokmi
Ak by niekoho zaujimala canisterapia a chcel by sa jej venovat hladaj na fb Canisterapia Team a pridaj sa k nám.
Blog Fórum