Ako porozumieť svojmu psovi? 3.časť – Správne načasovanie

Ako maximalizovať úspešnosť pri výcviku alebo naopak, ako nenarobiť zbytočné zmätky v hlave tvojho psieho kamaráta? Kľúčom k úspechu pri komunikácii s tvojim psom je správne načasovanie. Ak chceš vedieť o čo ide, čítaj ďalej.

Ako porozumieť svojmu psovi? 3.časť – Správne načasovanie
Zdroj foto:
6805
2
Reklama

Správne načasovanie

 

V prvej časti Ako porozumieť svojmu psovi: Ako sa psy učia si sa dozvedel, že správanie za ktoré je pes odmeňovaný sa bude snažiť zopakovať. V druhej časti Čo je to odmena si sa dozvedel, ako vyberať správne odmeny a ako sa vyvarovať nedorozumeniam, ktoré môžu spôsobiť problémy pri výchove a výcviku.

 

Nedorozumenia, ale môžu nastať nielen kvôli nesprávnemu výberu odmeny, ale aj kvôli zlému načasovaniu. To znamená, že sa musíš naučiť kedy odmeniť psa, aby si posilnil želané správanie a mal výcvik pod kontrolou.

 

Ako aj v predchádzajúcich článkoch si ukradnem citát z knižky Trénink je rozhovor od Františka Šusty, pretože táto kniha je plná úžasných myšlienok, ktoré sa rozoberajú aj v iných knihách, ale tu sú napísané takým úžasne jednoduchým spôsobom, že ma už nič výstižnejšie a jednoduchšie napadnúť nemôže smiley

 

Trest nie je za niečo, ale v súvislosti s niečím

 

A to isté platí aj o odmenách. My ľudia sme naučený trestať alebo odmeňovať za niečo. To znamená, že celý mesiac pracujeme a následne v priebehu ďalšieho mesiaca za to dostaneme odmenu. A sám na sebe si môžeš všimnúť, že tú odmenu (výplatu) vnímaš viac ako niečo automatické, než odmenu za konkrétnu vykonanú prácu.

Oveľa viac motivuje odmena, ktorá je daná hneď po vykonaní práce, prípadne ešte nejaký bonus, ak si spravil niečo navyše.

 

 

Keďže psy nepremýšľajú nad minulosťou, odmena po mesiaci od vykonania práce by sa im vysvetľovala dosť ťažko smileyA preto musíme odmeňovať psy v súvislosti s aktivitou, ktorú chceme podporiť, to znamená vtedy keď túto aktivitu vykonávajú.

 

Pár príkladov ako to (ne)funguje v praxi

 

Príklad 1.

Prídeš domov z práce. Zistíš, že tvoj pes roztrhal nový gauč. Začneš naňho kričať (trest)

Výsledok: Pes si spojí trest s tvojim príchodom domov alebo s nejakou aktivitou, ktorú akurát vykonával, keď si naňho začal kričať. Napríklad vítanie  sad 

Ak takáto situácia nastane už s tým nič nenarobíš. V žiadnom prípade psa netrestaj. Ak sa tvoj pes správa, ako keby vedel, že niečo zlé spravil a je mu to ľúto, pravdepodobne iba vidí, že si z nejakých neznámych príčin nasr.. nahnevaný a používa reč tela na to aby ťa upokojil.

 

 

Príklad 2.

Ste von na prechádzke. Chceš už ísť preč, ale tvoj psík odmieta prísť na privolanie. Po dvadsať minútovom čakaní konečne prišiel. Ty po ňom začneš kričať, že ako si dovolil neprísť na zavolanie (trest).

Výsledok: Pes si spojí trest s príchodom. A tým pádom znížiš pravdepodobnosť opakovania tohto správania (príchodu k tebe), a to je presný opak toho čo chceš, nie? Práve preto sa pes po príchode k tebe NIKDY NETRESTÁ! Ak sa nevieš pretvarovať a po dvadsať minútovom čakaní sa tváriť že sa tešíš tak ho iba pripni na vodítko a bez emócii môžete ísť domov.

 

Príklad 3.

Prídeš do psieho parku, vypustíš svojho štvornohého kamaráta, nech sa trochu vybehá. Keďže má rád ľudí, hneď ako natrafí na prvého hneď naňho vyskočí. Keďže si medzi psíčkarmi, tak ho ten človek samozrejme začne hladkať a venuje mu pozornosť (odmena). Pokým tam dobehneš a začneš na svojho psíka kričať, tak akurát zoskočil a je všetkými štyrmi labkami na zemi (trest)

Výsledok: Pes bol odmenený za vyskakovanie na človeka, a preto bude toto správanie opakovať. A bol potrestaný za to, že skákať prestal a bol všetkými labkami na zemi.

 

Tých príkladov z praxe je strašne veľa, dôležité je aby si si ich začal všímať a uvedomovať. Pretože, ako hovorí legendárny tréner zvierat Bob Bailey:

 

Človek dostane to, čo posiluje - nie to, o čom si myslí, že posiluje

 

Niekedy sa jedná o stotiny sekundy a je nemožné v tej chvíli psíka odmeniť jedlom. Pretože pokiaľ ho vytiahneš z vrecka už dávno tvoj pes robí niečo úplne iné. Navyše pri tom vznikajú neželané efekty, ako napríklad, že pes začne brať ako odmenu to, že dáš ruku do vrecka. Pretože vie, že potom nasleduje odmena. 

 

A práve preto existuje úžasná pomôcka s ktorou dokážeš svoje odmeňovanie presne načasovať. Je to KLIKER, o ktorom sme už písali v článku Kliker – výcviková pomôcka, ktorú veľa ľudí odsudzuje a ešte viac ľudí miluje.

 

 

Zhrnutie na záver

Takže na záver nášho seriálu Ako porozumieť svojmu psovi si dáme malé zhrnutie.

  • Odmenou zvyšujeme pravdepodobnosť, že bude pes dané správanie opakovať.
  • Odmena je to, čo za odmenu považuje pes, nie človek
  • Odmena sa psovi dáva v súvislosti so správaním, ktoré chceme podporiť, a to vtedy keď to správanie vykonáva alebo tesne potom.

 

Zámerne som nespomenul tresty. Namiesto trestania neželaného správania sa treba zamyslieť nad tým, ako je pes odmeňovaný v súvislosti s daným správaním a zariadiť aby toto odmeňovanie skončilo. A následne mu vymyslieť správanie, ktoré chceme namiesto toho neželaného a podporovať ho. Vo veľkej väčšine prípadov sa týmto spôsobom dokážeme trestom úplne vyhnúť a môžeme si spoločne so svojim chlpáčom užívať pokojný a bezstarostný život wink

 

Pokiaľ ťa zaujíma výcvik psov a chcel by si sa dozvedieť viac o tom ako naši psí kamaráti premýšľajú, určite ti nesmú v tvojej knihovne chýbať tieto úžasné knižky:

 

 

Bruno ti oporúča:

Ako porozumieť svojmu psovi - 1. časť - Ako sa psy učia?

Ako porozumieť svojmu psovi - 2. časť - Čo je to odmena?

Psí park - patríš no neho aj ty s tvojím psom?

Výchova a výcvik

 

Pokiaľ ťa výchova a výcvik psov zaujíma, zaregistruj sa na našej stránke a pravidelne ti budú chodiť na mail tie najlepšie články, ktoré sa tu zverejnia. Nemusíš sa báť, nejde nám o spam a pokiaľ sa ti nebude obsah našich mailov páčiť, kedykoľvek môžeš jedným kliknutím toto zasielanie zrušiť. Navyše, pokiaľ si u nás registrovaný môžeš pod článok pridávať otázky a komentáre a môžeš sa zúčastňovať pravidelných súťaží o zaujímavé ceny. Tak teda neváhaj a zaregistruj sa!

 

Ak sa ti tento článok páčil, zdieľaj ho aj pre tvojich priateľov:

Reklama
Pavel-6
pred 9 rokmi
Ak som to správne pochopil, problém je, že sa psík prehnane teší, kedy ho pustíte z vodítka. K tomuto sa dajú použiť rady, ktoré sme písali v článku Ako zvládnuť psa, ktorý sa (prehnane) teší von? ( https://www.pesbruno.sk/blog/482/ako-zvladnut-psa-ktory-sa-prehnane-tesi-von- ) , akurát v článku je to o pripínaní vodítka pred prechádzkou a vy si to musíte upraviť na odopínanie vodítka na prechádzke. Každý psík je individuálny, niektorý to pochopí rýchlejšie a niektorý pomalšie. Závisí to hlavne od toho ako hlboko má to správanie vryté - ako dlho mu fungovalo, že po tom neželanom správaní prišla odmena (pustenie z vodítka) . Dôležité je byť dôsledný a vydržať. Držím palce pri výcviku a dajte vedieť ako ste dopadli.
Winky
pred 9 rokmi
Dobry den, možte mi poradiť? Mam troch psikov, ked ideme vencit, tak dvoch psikov mam na voditku, jeden pobehuje okolo nás, kedže ide o nekonfliktneho, malého psíka..ked púšťam z voditka jedného psíka, samozrejme sa nevie dočkať, stále vyštartuje v pred, ako zmyslov zbavený a vystekava a hudrie, ked ho privolam, tak pride hneď.. Je dost hyperaktívny... Uz som to skúšala tak, ze zmením smer a utekám od neho, on pride hneď, uz som skúšala, ze ked ho púšťam, tak čakám kedy sa trosku ukľudní a tak ho pustím... Nepomáha ani to.... Viete mi poradiť, ako tento zlozvyk odstrániť? Ďakujem..
Blog Fórum