Dokáže pes žiarliť?
Výskumníci z Viedne ukázali, že psy prestanú vykonávať jednoduchú úlohu, keď ich odmeníte menej ako iného psa, ktorý je nablízku. Tvrdia, že je to dôkaz citlivosti, ktorá bola predtým známa len u primátov.
Testy odhalili žiarlivú stránku psa
Výskumníci z Viedne ukázali, že psy prestanú vykonávať jednoduchú úlohu, keď ich odmeníte menej ako iného psa, ktorý je nablízku. Tvrdia, že je to dôkaz citlivosti, ktorá bola predtým známa len u primátov. Vedci chcú teraz rozšíriť svoje experimenty a skúmať kooperatívne správanie vlkov.
Experiment spočíval vo výbere páru psov, ktoré mali podať labku a dostali odmenu. Pri podaní labky dostali psy kus jedla. Jeden zo psov mal potom podať labku, ale nedostal už žiadne jedlo. Druhému psovi jedlo dávali stále.
Pes, ktorý nedostával odmenu, rýchlo prestal úlohu plniť a ukázal znaky namrzenosti alebo stresu, keď dostával odmenu jeho partner. Aby sa vedci uistili, že pes skutočne reagoval na odmenu partnera, skúsili experiment aj s jedným psom. Vtedy pes plnil úlohu bez ohľadu na to, či dostal odmenu alebo nie, oveľa dlhšie.
Rakúski vedci tvrdia, že u psov objavili formu žiarlivosti.
Friederike Rangeová z Oddelenia neurobiológie Viedenskej univerzity povedala, že druhý experiment je dôkazom ovplyvnenia správania druhým psom. „Jediné na čo zvieratá reagovali, bola nerovnosť v ich odmeňovaní,“ povedala. Tento typ správania sa podľa Rangeovej v minulosti pozoroval len u primátov.
Výskumy rôznych druhov opíc ukázali, že reagujú nielen na odmeňovanie partnerov, ale aj na typ odmeny. Experiment so psami tiež sledoval vplyv typu odmeny na reakciu. Dostávali za odmenu chlieb alebo salám, reagovali však rovnako. Podľa Rangeovej je to preto, že boli cvičené a naučené pracovať za akúkoľvek odmenu.
Vedci si myslia, že tento typ správania sa u psov objavil vďaka ich blízkemu vzťahu s človekom. Rangeová tvrdí, že je potrebný ďalší výskum iných druhov zvierat, aby sme vedeli, ako prejavujú žiarlivosť a ako spolupracujú. „Som si istá, že je to niečo, čo sa nevyvinulo len u psov. Musíme skúmať vlky a iné zvieratá, ktoré žijú v spoločenstvách,“ povedala.
Vedci teraz cvičia vlky, aby mohli vykonať rovnaký pokus. Myslia si, ale že pokus nie je celkom správny. Vlky budú robiť niečo neprirodzené, kým psy boli na podávanie zvyknuté u svojich majiteľov. Z porovnania podľa odborníkov musíme vylúčiť človeka a až potom bude možné porovnať správanie vlkov a psov.
Zdroj: news.bbc.co.uk Foto: pixabay.com
Pokiaľ sa ti článok páčil, zaregistruj sa na našej stránke a pravidelne ti budú chodiť na mail nové zaujímavosti. Nemusíš sa báť, nejde o spam, pokiaľ sa ti nebude obsah našich mailov páčiť, kedykoľvek môžeš jedným kliknutím priamo v maili toto zasielanie zrušiť. Navyše, pokiaľ si u nás registrovaný môžeš pod článok pridávať otázky a komentáre a môžeš sa zúčastňovať pravidelných súťaží o zaujímavé ceny. Tak teda neváhaj a zaregistruj sa!
Ak sa ti tento článok páčil, zdieľaj ho aj medzi svojich priateľov: